Tepui 2002 – Wyprawa do „zaginionego świata” – zapowiedź
Na początku października wyruszyła do Wenezueli wyprawa naukowo-eksploratorska, której celem jest wejście na szczyt tajemniczego płaskowyżu w niedostępnej dżungli, na którym nie stanęła jeszcze noga człowieka…
Na jednym z takich płaskowyży Artur Conan Doyle umieścił akcję swojej książki „Zaginiony świat”. Porośnięte dżunglą szczyty tepui kryją wśród wiecznych mgieł endemiczne gatunki roślin i zwierząt, które zamierzamy pozyskać do zbadania przez polskich naukowców z Instytutu Botaniki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie.
Na kilkaset tepui wenezuelsko-brazylijskiego pogranicza, zbadano dotychczas kilkanaście. Problemem jest bowiem dostanie się na ich szczyty. My postaramy się dostać na szczyt naszego płaskowyżu po prawie kilometrowej ścianie klasyczną metodą, zakładając liny poręczowe. Jednak nie samo wejście na szczyt tepui jest naszym celem – mamy nadzieję, że uczestniczący w wyprawie naukowcy zbiorą na górze materiały (endemiczne gatunki flory i fauny).
Zupełną nowością w Ameryce Południowej będzie zastosowanie motolotni, startującej i lądującej na wodzie! Specjalnie dla potrzeb tej wyprawy została ona skonstruowana przez instruktora motolotniarstwa z Gdańska, Marka Rudowskiego. Przy jej pomocy zamierzamy dostać się w rejon wybranej przez nas góry, wykonywać loty rekonesansowe, fotografie z powietrza i film, który mamy zamiar zrealizować podczas trwania naszej wyprawy.
Patronom i sponsorom ekspedycji gwarantujemy logosy firm z linkami na ich strony internetowe. Dwaj sponsorzy strategiczni otrzymają możliwość umieszczenia logo na skrzydłach motolotni.<