K2 dla Polaków czyli polska historia zdobywania Góry Gór.   To książka o zimowej wyprawie na K2. Ale nie tylko…

19 września nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się “Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” – moja najnowsza książka. To reporterski zapis, analiza jednej z największych w historii himalaizmu zimowej wyprawy na drugi szczyt Ziemi. Próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego zimowe wspinaczki w górach najwyższych stały się domeną Polaków.

A w informacji prasowej o książce stoi tak:

Tej bitwy nie można było przegrać. Oblegana przez Polaków – po raz trzeci zimą – K2, musiała się w końcu poddać. Od tych zdań Piotr Trybalski rozpoczyna swą opowieść o Narodowej Zimowej Wyprawie na K2 (8611 m n.p.m.), która przez kilka pierwszych miesięcy 2018 roku emocjonowała miliony ludzi na całym świecie. Doborowy zespół himalaistów pod kierunkiem Krzysztofa Wielickiego, długie i kosztowne przygotowania, rekordowy budżet, gotowe strategie oblegania góry – wszystko to rozbudziło wiarę, że tym razem słynny szczyt skapituluje.

Książka “Wszystko za K2”

Autor krok po kroku opisuje całą ekspedycję – obserwujemy przygotowania do wyprawy, wylot himalaistów do Pakistanu, wędrówkę przez lodowiec Baltoro do bazy, położonej na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m., proces aklimatyzacji i oczekiwanie na okna pogodowe, które umożliwiłyby akcję górską. Są więc surowe i nieprzewidywalne warunki, wymagające niezwykłej wytrzymałości, jest zamknięty krąg śmiałków, poczucie wspólnoty, a w końcu starcie charakterów, ambicji i determinacji – narastające konflikty i kryzysy. Autor relacjonuje akcję ratunkową po Élisabeth Revol i Tomka Mackiewicza na Nanga Parbat oraz samotny, brawurowy atak szczytowy Denisa Urubki, zakończony powrotem himalaisty do Polski.

wszystko za k2 zimowa wyprawaPiotr Trybalski postanowił opisać zimowe zdobywanie najwyższych szczytów nie tylko z perspektywy tych, którzy dzień po dniu walczyli o każdy metr K2, ale także tych, którzy zostali w kraju – himalaistów, wspinaczy, ekspertów i miłośników gór. Wielu z nich nie ukrywało krytycznego stosunku do przebiegu wyprawy i podsycanej przez media wysokogórskiej euforii.

Co poszło nie tak?

Dlaczego tak długo przygotowywana i kosztowna wyprawa nie zakończyła się wejściem na szczyt? A właściwie, po co polskim himalaistom zimowe wejście na K2? To realny cel, czy raczej przejaw narodowej megalomanii?

“Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” to książka o zimowej wyprawie na K2, to znakomity reportaż, ukazujący nie tylko konkretne wydarzenia, ale przede wszystkim emocje i ludzkie charaktery. Piotrowi Trybalskiemu udało się przedstawić zjawisko zimowego himalaizmu z wielu perspektyw. Wyprawa na K2 okazała się punktem wyjścia do szerszej refleksji na temat sportu w najwyższych górach świata, ryzyka wkalkulowanego we wspinanie na ośmiotysięczniki i ambicji, która często wyrasta ponad ośnieżone szczyty Himalajów.

***

Piotr Trybalski – dziennikarz i fotograf, autor książek i licznych publikacji prasowych, zdobywca nagrody Travel Photographer of the Year. Od wielu lat podróżuje, organizując wyprawy ekspedycyjne, warsztaty fotografii reporterskiej i krajobrazowej. Współautor książki “Ja, pustelnik o życiu Piotra Pustelnika”, trzeciego Polaka zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum. Obecnie pracuje nad kolejną książką o górach – biografią Andrzeja Zawady, legendarnego lidera wypraw wysokogórskich i fundatora himalaizmu zimowego.

Close
Go top